Κύπρος! Μικρή σταγόνα αιμάτου στην υδρόγειο. Μισός αιώνας Μ ν ή μ ε ς»

Στις 15 Φεβρουαρίου διοργανώθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας με τίτλο: «Κύπρος! Μικρή σταγόνα αιμάτου στην υδρόγειο. Μισός αιώνας Μ ν ή μ ε ς». Στην εκδήλωση είχαμε την τιμή και τη χαρά να είναι μαζί μας δύο ξεχωριστοί άνθρωποι που μοιράστηκαν μαζί μας μνήμες. Κύρια ομιλήτρια ήταν η κ. Τασούλα Χατζητοφή, συγγραφέας, ακτιβίστρια, επιχειρηματίας. Η κ. Τασούλα Χατζητοφή, πρόσφυγας από την Αμμόχωστο, μοιράστηκε με τους μαθητές τις εμπειρίες της από την εισβολή, καθώς και την πολύχρονη προσπάθειά της για τον εντοπισμό και επαναπατρισμό πολλών κλεμμένων αρχαιοτήτων από τις κατεχόμενες περιοχές της Κύπρου.
Επιπρόσθετα ομάδα μαθητών του σχολείου μας, παρουσίασαν Θεατρικό Αναλόγιο βασισμένο στο βιβλίο του κ. Γεώργιου Χαριτωνίδη «Αναμνήσεις με πολλά κουκούτσια», υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Βενετίας Λιολιοπούλυ. Στη συνέχεια ο συγγραφέας του βιβλίου μίλησε στα παιδιά για τις εμπειρίες του ως αιχμάλωτος στις φυλακές της Τουρκίας, την περίοδο της Τουρκικής Εισβολής του 1974. Ξεχωριστή νότα έδωσε το παραδοσιακό κυπριακό τραγούδι «Τέσσερα τζιαι τέσσερα» από τη χορωδία και ορχήστρα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της μουσικού Στέλλας Βοσκαρίδου. Τη γενική επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Βοηθός Διευθύντρια, Φιλόλογος Μαρίνα Αθανασίου Τάκη.